Úvod  » články


ČLÁNKY


Kareta obrovská


30.03.2013

 

     Je druh velkých mořských želv, jediný druh z čeledi karetovitých. Kareta obrovská obývá víceméně všechna moře v tropickém a subtropickém pásmu. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk, před kterým je ovšem obvykle coby ohrožený druh chráněna – je například na seznamu Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin. Lidé jí ovšem škodí i neúmyslně, ať už skrze znečistění, nebo například při rybolovu, kdy často uvízne v síti s rybami. Želví mláďata jsou navíc ohrožována i některými zvířaty.

 

Kareta Obrovská (Chelonia mydas) autor Jiří Krček / NatureImage.cz, Model Canon G11, 

Podvodní pouzdro WP-DC34, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm) 62mm, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/500s, 

ISO: 800, Vytvořeno 11.9.2012 EGYPT, Rudé moře,  záliv Abu Dabbab


     Karety, jako všechny želvy, přicházejí na pobřeží klást vajíčka. První připlouvají samice, které čekají v mělkých vodách na samce, aby se s nimi spářily. Později za tmy samičky vylézají na břeh, kladou vajíčka do jam vyhrabaných v písku a potom se vracejí do moře. Jedna kareta průměrně naklade 100 vajec, ze kterých se za 60-90 dní vylíhnou malé želvičky. Během jedné sezony se vracejí na pláž několikrát a zanechávají zde několik snůšek. Hned po vylíhnutí se malé karety rozutečou do vody. Po dosažení pohlavní zralosti (okolo 20 let) se opět vrací na rodnou pláž, kde nakladou svá vajíčka.  Některé karety prokazatelně uplavou stovky kilometrů, aby dosáhly své oblíbené pláže, kde se kdysi vylíhly.

 

Kareta obrovská (Chelonia mydas)

Kareta obrovská (Chelonia mydas) autor Jiří Krček / NatureImage.cz, Model Canon G11,

Podvodní pouzdro WP-DC34, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm) 28mm, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/500s,

ISO: 800, Vytvořeno 11.9.2012 EGYPT, Rudé moře, záliv Abu Dabbab

 
     Tyto želvy se živí mořskými řasami a rostlinami, ale nepohrdnou ani mořskými korýši a medúzami. Dosahují délky až 150 cm a hmotnosti 185 kg. Dožívají se věku až 50 let. Vyskytují se ve všech teplých oblastech všech světových oceánů. V egyptské části Rudého moře je největší výskyt v zálivu Abu Dabbab jižně od Marsa Alam.

 

Kareta obrovská (Chelonia mydas) autor Jiří Krček / NatureImage.cz, Model Canon G11,

Podvodní pouzdro WP-DC34, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm) 71mm, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/500s, 

ISO: 800, Vytvořeno 11.9.2012 EGYPT, Rudé moře, záliv Abu Dabbab 

 

 

     Fotografovat želvy jsem se rozhodl asi rok dopředu, takže jsem plánoval hotel co nejblíže lokality s výskytem. V zálivu Abu Dabbab jsou vlastně jen dva hotely, které to splňují – "Hilton"  a  "Sol Y Mar". Pro samotné fotografování, jak se ukázalo, bylo nejlépe si přivstat, aby byla hladina moře klidná (v noci se utiší vítr a moře se uklidní), nebyl v moři rozptýlený písek a jiné nečistoty, které způsobují na snímku nepříjemné fleky, a slunce bylo co nejníže. Také želvy se v tu hodinu vyskytovaly mnohem blíže břehu a bylo jich možné najít mnohem více. V jednu chvíli jsem jich měl kolem sebe devět na ploše o velikosti jako polovina fotbalového hřiště. Ideální bylo být v moři v 6 hodin ráno (první polovina září, slunce vychází v cca 5.30 hod.). Vzduch měl v tu hodinu asi 20 oC a voda kolem 30 oC, takže to bylo velmi příjemné koupání. 

 

 Kareta obrovská (Chelonia mydas) autor Jiří Krček / NatureImage.cz, Model Canon G11,

Podvodní pouzdro WP-DC34, Ohnisková vzdálenost (EQ34mm) 37mm, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/500s,

ISO: 800, Vytvořeno 11.9.2012 EGYPT, Rudé moře, záliv Abu Dabbab

 


     Ryba na obrázcích vedle želvy je štítovec lodivod (Echeneis naucrates), žije většinou přisátý k velkým živočichům jako jsou žraloci, mořští savci a mořské želvy. Nechává se vozit, ale není to parazit, protože svým „nosičům“ okusuje z těla parazitující korýše. Jen zřídka kdy odplave a žije samostatně. Má protáhlé, velmi nízké tělo s dlouhou hlavou. Nad hlavou má velkou přísavku tvořenou 17 – 19 příčnými lištami. Ústa má dlouhá, vodorovná, spodní čelist přečnívá a je zaoblená. Oči má velmi malé. Tře se v Atlantiku na jaře, ve Středozemním moři na konci léta a na podzim. Mladé ryby se živí planktonem, když dorostou délky 3 cm, začínají žít v blízkosti velkých tvorů.

 

Kareta obrovská (Chelonia mydas) autor Jiří Krček / NatureImage.cz, Model Canon G11,

Podvodní pouzdro WP-DC34, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 31mm, Clona 3.5, Doba expozice: 1/500s,

ISO: 800, Vytvořeno 11.9.2012 EGYPT, Rudé moře, záliv Abu Dabbab

 

     Pro fotografování jsem použil fotoaparát Canon PowerShot G11 a podvodní pouzdro WP – DC34. ISO bylo třeba nastavit na 800, abych dosáhl času alespoň 1/500s. Vyvážení bílé fotoaparát nabízí přímo pro snímky pod vodou v moři. Nejlepší snímky vzniknou, když se želva rozhodne pro nadechnutí a musí plavat k hladině. Pokud se pase na dně, většinou vyjde snímek jen jako dokument. Nejobtížněji se získává fotka z očí do očí, neboť se želva chce nadechnout v klidu a k číhajícímu fotografovi se otočí pokud možno zády.

 

 

Více fotografií v galerii život v moři:

 

                   

Opište prosím bezpečnostní kód bez mezer : 7 2 8 3
2020 © Jiří Krček - všechna práva vyhrazena | www.natureimage.cz